MÜBAREK ÜÇ AYLAR VE ÖNEMİ, YAPILMASI GEREKENLER

Nurlu Aylar, Feyz Dolu Günler, Geceler! (Üç Aylar)

M. Es'ad Coşan


HERKES HİZMETE KOŞMALI

‘Bu günlerde, Allah celle celâlüh hazretlerinin lütfuna, rahmetine, yardımına çok ihtiyacımız var. Dünyanın birçok yerinde kâfirler, zalimler, hainler, masum insanlara saldırıyor, insan haklarını pervasızca ihlal ediyor, katliamlar yapıyor. Sözde uygar ve aydın Batı dünyası, ikiyüzlü ve çifte standartlı; süper güçlü devletler, gizli hesaplar ve oyunlar peşinde; Islâm devlet ve milletleri ise irtibatsız, dağınık, lakayt; hamisiz mü’min kitleler, mazlum, mağdur ve mustaz’af... Bu mazlumların imdadına kim yetişecek? Nerede gayret ve hamiyet-i dîniye, sâhib-i hakîkî, halis, muhlis, kahraman, mücahit müslümanlar?

Allah’tan korkan, âhirete iman eden, cenneti arzulayan herkesin uyanması, ateş gibi olması, pervane gibi dönmesi, süratle hizmete koşması gerekiyor.

Ne güzel bir mânevî ve rûhanî mevsim var önümüzde! Allah’ın lütfuna, inayet ve nusretine ermek için ne güzel fırsatlar peş peşe gelmekte!

 

 RECEP

Receb, tevbe ayı, davranma ve uyanma ayı, ibadete yönelme ayı; dinî yönden çok mühim ve muazzam bir ay! Allahu Teâlâ’nın kullarını çok afv ü mağfiret eylediği, yapılan âmâl-i sâlihaya, hayrât ü hasenâta kat kat, bol bol mükâfat verdiği bir ay!

Bu mânevî mükâfatlara, rahmet, feyz ve bereketlere nail olabilmek için bizim de gayrete gelmemiz, harekete geçmemiz lazım! Çünkü Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve âlihî ve sellem hazretleri de Receb ayına çok itibar eder, bu ayda ibadet ve taatlerini daha da artırır, onun pek çok günlerinde oruç tutar, gecelerini sabahlara kadar uyanık geçirir, ihya eylerdi...

 

YÖNÜNÜZÜ ALLAH’A ÇEVİRİN

O halde, siz de davranın, sevgili okuyucular! İhlas ve içtenlikle, ‘tevbe-i nasûh’ ile tevbe edin, ahvalinizi ıslaha girişin, yönünüzü hak yola çevirin, Allah’a yönelin, O’nun rızası yoluna gelin, takvaya sımsıkı sarılın, ibadet ve taatinizi artırın, güzelleştirin; nefsi terbiye için çokça oruç tutun. Kur’ân-ı Kerîm’i anlayarak okuyun, ziyade hayr ü hasenât yapın; fakirleri, muhtaçları sevindirin, gönül kazanın!

Özellikle, çevrenizdeki gafil ve cahilleri uyandırmaya, şaşıranları doğru yola çekmeye çalışın; önce ailenize, çoluk çocuğunuza sahip olun, sonra halka halka faaliyetlerinizi genişletin!

Haramların, günahların her çeşidinden şiddetle sakının, dikkatle uzak durun!

Toplumu düzeltmeye, halkı irşada çalışın; konu komşu, eş dost, akraba ahbab, uzak yakın herkesi, her fırsatta hayra ve hakka teşvik edin, emr-i mâruf nehy-i münker yapın!

 

YENİDEN KONSANTRE OLUN

İslâm’a hizmet azminizi bileyin, şevke gelin, gayretinizi artırın, güç ve kuvvetinizi tazeleyin, yeniden konsantre olun! Bir gün ansızın ölebileceğinizi, belki bir dahaki ‘üç aylar’a yetişemeyeceğinizi düşünün! Ömr-i azîzinizin bir saniyesinin bile kıymetini bilin, onu iyi değerlendirin, boşa geçirmeyin!

Hepinizin Üç Aylar’ını, Receb-i şerîflerini, Regaib ve Miraç kandillerini candan tebrik ederim. Mevlâm cümlenizi iki cihanda bahtiyar kılsın, dareynde gönüllerinizin muratlarını versin, mârifetullaha, muhabbetullaha, rıdvanullaha sahip ve mazhar buyursun, sevdiklerinizle beraber cennetine dâhil ve cemalini müşahede şerefine nail eylesin! Âmîn, bi-hürmeti’smihi’l-a’zam ve bi câhi nebiyyihi’l-ekrem sallâllâhu aleyhi ve âlihî ve sellem.

 

  
2410 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın