RAMAZAN VE BAYRAM SONU DEĞERLENDİRME

Prof. Dr. M. Es’ad Coşan (Rh.A.) Hocaefendi’nin İslam Mecmuası’nın (İslam Dergisi) Mart 1996 nüshasında yer alan başyazısını yayınlıyoruz.

...
'İslâm'da insan kadar içtimai vazifeler, adab-ı muaşeret, cemiyet hayatı, düzeni, refahı, salâhı, felâhı da çok mühimdir. İslâm, cemiyet'i, toplum, şefkatle, hararetle, dikkatle, kuvvetle ve şiddetle korur. Cemiyeti mutluluğa götüren her şey sevap, huzuru bozan her şey de günahtır, kat'iyetle yasaktır.

Onun için şahısların arasını bozan fitne, fesad, gıybet, iftira, dedikodu, laf taşıma, sûizan, yalan... yasaklanmıştır. Bütün insanlar Hz. Adem'in evladıdır; mü'min mü'minin kardeşidir; müslümanın müslümana üç günden fazla dargın durması haramdır; komşuluk haklarına çok dikkatle riayet etmek lâzımdır; yapılan kusur ve hataları affetmek fazilettir, Allah için kardeş ve dost olmak çok sevaptır; zenginler fakirlere sadaka ve zekât vermeğe mecburdur; sıla-i rahim yapmak, akraba ve dostları yoklayıp kollamak görevdir; ana ve babaya, büyüklere hürmet, küçüklere şefkat ve riayet şarttır; dostların birbirlerini ziyaret etmesi emredilmiştir; hudutlarda murabıt olmak, nöbet tutmak, müslümanların emniyetini sağlamak fevkalâde sevaplıdır.

İyi bir müslümanın, İslâm'ın ruhunu, ibadetlerin amaç ve hedefini, şeriatin emir ve yasaklarındaki ulvi gaye ve hikmetleri çok iyi anlayıp kavraması lazımdır; çünkü alacağı mânevî ecir ve mükafat; şuuru, iz'an ve irfanı, sevgisi, ihlâsı, anlayış ve sezgisi ile orantılıdır; sığ ve sathi, bön ve kaba, savruk ve dikkatsiz, cahil ve gafil müslüman çok pot kırar, çok çam devirir, çok zarar ve ziyana uğrar, çok cezaya çarpılır.

Koca bir ramazan geçti; muazzam bir feyiz ve bereket, zevk ve şevk mevsimi kapandı, gece gündüz muhteşem bir mânevî eğitim uygulandı, bir ay boyunca şahane bir iman ve irfan devresi yaşandı.. Günahlar bağışlandı, gönüller nurlandı, ödüller dağıltıldı, makamlar kazanıldı, rütbeler yükseltildi, imanlar kuvvetlendi, vicdanlar aklandı, bedenler paklandı, sıhhatlandı, mübarek bayrama kavuşuldu, kardeşlik duyguları coştu, sevgi pınarları gürül gürül aktı, camiler doldu taştı, milyonlarca mü'min rahmete gark oldu; tekbirler, tehliller, tesbihler, zikirler ve dualar ile tebrikleşildi, bayramlaşıldı, ziyaretleşildi...

NE YAZIK

Ne yazık nefsini ve şeytanı, bunca güzel imkân ve fırsata rağmen yenemeyenlere, düşmanlığı dostluğa döndüremeyenlere, kötü huyları ve alışkanlıkları atamayanlara; sevgiyi, saygıyı, afv ü safhı, güzel ahlâkı, fazileti, cemal ve kemâli öğrenemeyenlere, İslâm'ın, iman ve irfanın zevkine varamayanlara!...

Ramazanın feyiz ve bereketinden faydalanamayanlara!...

Bayramda bile inadı, küslüğü, nekesliği üzerlerinden atamayanlara!...

Malûmdur ki:

Küçükler büyükleri; rütbesi aşağı olanlar, yüksek rütbelileri; makamı altta olanlar, üstte olanları; evlâtlar babaları; dervişler şeyhlerini ziyaret eder; tebriklerini, hürmetlerini sunar.

Allah CC şaşıranlara inâyet ve hidayet eylesin!'


  
502 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın