HAKKIMIZDA

KAYSERİ EĞİTİM KÜLTÜR AHLAK VE ÇEVRE DERNEĞİ (CAKUD)

Derneğimiz; 21 Mart 2001 tarihinde kuruldu. 

Derneğimiz İnönü Bulvarındaki yerinde faaliyete başladı. 2007 yılında mülkiyeti Gevher Nesibe Özel Eğitim Kurumları A.Ş.’ye ait Gevher Nesibe Kültür Merkezine taşındı. 

Derneğimiz, isminden de anlaşılacağı üzere eğitimli, kültürel açıdan donanımlı, güzel ahlak sahibi ve çevre bilinci oluşmuş bireyler yetiştirmek amacıyla kurulmuş bir sivil toplum örgütüdür.

Derneğimiz, kuruluşundan bugüne Allah’ın rızasını ön planda tutarak, bilimsel, kültürel, güncel ve sağlıklı beslenme konularında konferans, seminer ve paneller düzenlemiştir. Milli ve dini gün ve gecelerde programlar düzenlemiştir. Özellikle üniversiteli öğrencilerimizi yetiştirmek için maddi ve manevi açıdan desteklemiştir.

Derneğimiz komisyonlar şeklinde çalışmaktadır. Bu çerçevede derneğimiz bünyesinde KAB (Kur'an'ın Anlamıyla Buluşmak), KAD (Kritik-Analitik Düşünme), Son Peygamber, Helal ve Sağlıklı Gıda, Değerler Eğitimi gibi komisyonlar görev yapmaktadır.

1-KAB (Kur’an-ı’n Anlamıyla Buluşmak)

Derneğimiz, Yüce Kitabımız Kur’an-ı Kerim’i okumak ve anlamak, O’nu hayata geçirebilmek amacıyla çalışmalar yürütmektedir. ÇAKUD olarak, Kur’an-ı Kerim’i tanıtıcı, öğretici ve anlaşılması konusunda insanlarımıza rehberlik etmeye çalışmaktayız. Bu çerçevede, Recep Şahin Kültür Merkezimizde 2013 yılından bu yana Pazar günü sabah namazının ardından tefsir dersleri devam etmektedir. 

2-KAD (Kritik Analitik Düşünme)

Kritik Analitik Düşünme, çağımızın gerçeklerini iyi anlama, olayların perde arkasını görebilme neyi niçin yaptığımızın farkında olabilme bilincidir. Kısacası, Rabbimize karşı kulluğumuzun bilincinde olmaktır. Çalışmalar, Gevher Nesibe Kültür Merkezi'nde ve Kayseri İlindeki orta-lise-üniversiteler bünyesinde sürdürülmektedir. Derneğimizin genel bilgilendirme listesinde kayıtlı olan kişilere etkinlikler mesajla bildirilmektedir. 

3-HSG (Helal ve Sağlıklı Gıda Platformu)

Yüce Rabbimiz, Kur’an-ı Kerim’de yediğimiz gıdaların helal ve sağlıklı olmasını emretmektedir. ‘Hepiniz doğal beslenme uzmanları olun’ düsturunu rehber edinerek helal ve sağlıklı beslenme konusunda ciddi çalışma yapmaktadır. Bu çerçevede 8Mart 2014 tarihinde Kayseri İl Özel İdare Salonu’nda ‘Helal ve Sağlıklı Gıda’ Paneli düzenlendi.  Derneğimizin genel bilgilendirme listesinde kayıtlı olan kişilere mesajla etkinlikler bildirilmektedir. 

4-SPP (Son Peygamber Platformu)

Platform, toplumuzda Peygamber Efendimiz’i tanıtmak, toplumda hadis ve sünnet bilincini yerleştirmek için çalışma yapmaktadır. Derneğimiz de bu kapsamda çalışma yürütmektedir. Peygamberimizin sıfatlarından olan El Emin, El Beşir, Es Sadık, El Mübelliğ, Hayr-ul Beşer temalı çalışmalar yapılmıştır. Derneğimizin genel bilgilendirme listesinde kayıtlı olan kişilere etkinlikler mesajla bildirilmektedir. 

5-Sahih Kaynak Çalışması

Çevremizde yaşayan âlimlerle yüzyüze görüşülerek, yetişme tarzları, hangi kaynakları okuyarak bu makama geldikleri, hangi âlimlerden ders aldıklarını ortaya koymak amacıyla çalışma yapmaktayız.Türkiye genelinde yaklaşık 3 bin kişi ile görüşüldü. Kayseri’de de İbrahim Eken, Prro.Dr. Zeki Duman. Selahattin Kip (Allah onlardan razı olsun) ile görüşülerek, röportajları kayıt altına alınmıştır.

6-Çevre ile ilgili yapılan çalışmalar

Derneğimiz, merkezi İstanbul’da bulunan Çevre Kuruluşları Dayanışma Derneği (ÇEKÜD) üyesi olup ortak faaliyetler yürütmektedir. Bu çerçevede Çevre Bilinci'nin yerleşmesine katkı sağlamak üzere Eğitimcilerin Eğitimi gerçekleştirilmiştir. Ayrıca Kayseri-Niğde karayolu üzerindeki Boğazköprü mevki Saraycık yakınlarında 30 bin metrekare hatıra ormanı oluşturuldu. Bu alana 3 bin adet fidan dikildi. Hatıra ormanına, "Prof. Dr. Mahmud Es’ad Coşan Hatıra Ormanı" ismi verildi. Ağaçlandırma alanı damlama sistemi ile sulanmakta, senede birkaç kere bakımı yapılmakta ve kuruyan ağaçların yerine yeni fidanlar dikilmektedir. Hacılar'dan Erciyes'e çıkarken soldaki alana da Mehmed Zahid Kotku Ormanı oluşturulmuştur.

Derneğimizin faaliyetlerine katılmak, katkıda bulunmak, yararlanmak için sitemizde bulunan iletişim bilgilerinden istifade edebilirsiniz.

Sizleri tanışmaya bekliyoruz.